Nawigacja

Aktualności

Zaproszenie na pokaz filmu "Czarny sufit" – Szczecin, 31 stycznia 2023 r.

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN W Szczecinie serdecznie zaprasza na pokaz filmu "Czarny Sufit", poświęcony postaci Józefa Mackiewicza. Seans dla szkół odbędzie się w szczecińskim Kinie Pionier 1907 we wtorek 31 stycznia, o godzinie 10.00. Seans wieczorny zaplanowano na godz. 18.00, obowiązują zaproszenia.

  • czarny_sufit

Pokaz jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy pod numerem 91 31 29 429.

Część bezpłatnych wejściówek będzie można odebrać w dniu 23 stycznia na spotkaniu z reżyserem A. Biedrzyńskim w Przystanku Historia (Brama Portowa 1)

Akcja filmu toczy się w Monachium w 1968 roku – w mieszkaniu Józefa Mackiewicza i jego żony Barbary Toporskiej. Jest zapisem rozmowy z jego wieloletnim korespondencyjnym przyjacielem, Jerzym Giedroyciem, na temat ówczesnej sytuacji międzynarodowej oraz istoty systemu komunistycznego.

Józef Mackiewicz był jednym z pierwszych Polaków – obok Ferdynanda Goetla i Jana Emila Skiwskiego – którzy widzieli zwłoki polskich oficerów w Katyniu. W 1952 roku zeznawał przed specjalną komisją Kongresu USA badającą zbrodnię katyńską. Opublikował setki artykułów wspomnieniowych i komentarzy politycznych. Nie uznawał PRL jako legalnej formy państwowości polskiej. Był nieustannie krytykowany przez część środowisk AK na emigracji za negatywną ocenę polityki KG AK wobec ZSRS podczas wojny oraz za swój nieprzejednany antykomunizm.

Jego książki ukazywały się jedynie nakładem wydawnictw emigracyjnych lub w drugim obiegu (łącznie 51 pozycji). Uważał, że prawda jest bardziej dramatyczna niż fikcja literacka. Łączył fikcję z dokumentami, mieszał w narracji reportaż i sceniczność, panoramiczną i personalną prezentację wydarzeń, pedantycznie przedstawiał szczegóły przyrodnicze, historyczne i lokalne, miał też znakomite wyczucie języka mówionego.

Swoim pisarstwem dowodził, że zarówno niemiecki nazizm, jak i sowiecki komunizm są uosobieniem zła.

 

W filmie występują:

Marek Kalita – Józef Mackiewicz

Krzysztof Stroiński – Jerzy Giedroyc

Agnieszka Wosińska – Barbara Toporska

 

Twórcy obrazu:

scenariusz i reżyseria – Arek Biedrzycki

zdjęcia – Robert Lis

montaż – Marcin Sucharski PSM

scenografia i kostiumy – Alicja Antoszczyk

muzyka – Antoni Wojnar

pomysł filmu i opieka merytoryczna – dr hab. Marek Gałęzowski

koordynator projektu – Konrad Starczewski

do góry