Nawigacja

Aktualności

VI Edycja konkursu „Wokół symboli narodowych” z Baśką Murmańską w tle – 9 listopada 2020 r

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie zaprasza uczniów szkół podstawowych klas II i III z województwa zachodniopomorskiego oraz północnej części województwa lubuskiego do udziału w konkursie „Wokół symboli narodowych” z Baśką Murmańską w tle.

Konkurs ma charakter cykliczny, a jego celem jest upowszechnienie i popularyzacja wśród dzieci szkolnej znajomości historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych. W dotychczasowych pięciu edycjach wzięło udział ponad 10 000 uczestników. 

Ogólne zagadnienia znajdują się w załączniku nr 1.

Termin zgłoszeń upływa 30 września 2020 r. Szczegółowe zasady zgłoszenia i przebiegu konkursu znajdują się w Regulaminie. 

Konkurs zostanie przeprowadzony jednocześnie we wszystkich szkołach, które zgłoszą się do udziału, 9 listopada 2020 r.

Forma realizacji konkursu zależna będzie od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. Informacja o formie przeprowadzenia konkursu (stacjonarnie lub internetowo), zostanie przekazana koordynatorom oraz uczestnikom konkursu najpóźniej do 2 listopada 2020 r.

 

Szczegółowe informacje:

Paulina Bałecka -  tel. (91) 312 94 30, e-mail: paulina.balecka@ipn.gov.pl

 


Baśka Murmańska

Wszyscy znamy historię niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom gen. Władysława Andersa, ale mało osób pamięta o jego +starszej siostrze+, czyli Baśce Murmańskiej - tak bardzo przecież związanej z Warszawą, Mazowszem i Modlinem. A to Baśka Murmańska może być świetnym przewodnikiem po historii odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku

Baśka Murmańska była niedźwiedzicą polarną i podopieczną Batalionu Murmańczyków stacjonującego w północnej Rosji. IPN przypomina, że rozkazem dowódcy niedźwiedzicę mianowano "córką regimentu", przydzielono jej dzienną rację żywnościową i opiekuna, który miał zadbać o to, by przestrzegała wojskowej dyscypliny. Baśka nauczyła się salutować i maszerować na dwóch łapach, a w czasie wolnym od zajęć bawiła się z żołnierzami. Do Polski trafiła w 1919 r., a podczas defilady na pl. Saskim salutowała przed samym Józefem Piłsudskim i podała mu łapę.

 

do góry