Nawigacja

Edukacja – Szczecin

Propozycje ogólne

Spacery edukacyjne

Propozycja przeznaczona jest dla osób chcących bliżej poznać historię Szczecina i Gorzowa Wielkopolskiego. Uczestnicy spacerów prowadzeni będą labiryntem ulic wybranych dzielnic miasta. Przewodnicy staną się jednocześnie narratorami, a sam spacer – małą podróżą w przeszłość. Uczestnikom opowiedziane zostaną historie mijanych miejsc i ludzi je zamieszkujących, a także zaprezentowane wybrane materiały ikonograficzne oraz dokumenty.

a) „Lejbuszewo” – wycieczka po Niebuszewie śladami szczecińskich Żydów

b) Od Schiffswerke do Solidarności. Szczecińskie stocznie – symbole epok

Informacje i zgłoszenia: Mateusz Lipko (Szczecin), tel. 91 312 94 29, e-mail: mateusz.lipko@ipn.gov.pl

 

NOWOŚĆ: „Śladami zbrodni”. Miejsca szczecińskiej bezpieki

Przypadki zbrodni jakich dopuścił się komunistyczny aparat represji od kilkunastu lat są przedmiotem nie tylko badań historyków, ale również budzą zainteresowanie wśród społeczeństwa. Do polskiego prawodawstwa na stałe wprowadzone zostało pojęcie zbrodni komunistycznych – dając podstawę do ścigania winnych ich popełnienia. Niemiej jednak wciąż o tamtych czasach wiemy zbyt mało, do wypełnienia jest chociażby luka, jaka powstała w sferze pamięci społecznej o miejscach związanych z działalnością organów stalinowskiego terroru. Aby ją zapełnić, mamy do zaproponowania spacer edukacyjny „Śladami zbrodni. Miejsca szczecińskiej bezpieki”. Na jego trasie znajdą się takie punkty, jak byłe Więzienie Karno-Śledcze, Komenda Wojewódzka MO, czy siedziba Wojskowego Sądu Rejonowego. W trakcie spaceru zaprezentowane zostaną kopie dokumentów i akt procesowych. 

Informacje i zgłoszenia: Michał Ruczyński, tel. 91 48 49 840, e-mail: michal.ruczynski@ipn.gov.pl

 

Prezentacja gier edukacyjnych IPN

„111” i „303” to tytuły znanych gier edukacyjnych IPN opowiadających o zmaganiach polskich lotników podczas II wojny światowej. Fabuła „111” pozwala  w przystępny sposób poznać i zrozumieć poświęcenie pilotów Brygady Pościgowej w obronie Warszawy w 1939 roku. Z kolei „303” przybliża historię słynnego polskiego dywizjonu i jego udziału  w obronie Londynu podczas „Bitwy o Anglię”. A wszystko to na wielkoformatowych planszach (wymiary 150x250 cm). Zajęcia odbywają się w szkołach, po uprzednim zgłoszeniu i zarezerwowaniu terminu.

Informacje i zgłoszenia: Mateusz Lipko, tel. 91 312 94 29, e-mail: mateusz.lipko@ipn.gov.pl

 

Cykl „Filmowe drogi do niepodległości”. Otwarte pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych

Celem cyklu jest prezentacja ważnych i cenionych, ale również mniej oczywistych współczesnych filmów fabularnych i dokumentalnych nawiązujących do wydarzeń z historii najnowszej. Naszym tegorocznym celem i motywem przewodnim będzie próba ukazania polskich dróg do niepodległości w burzliwym XX wieku. Zainspirowani starą ideą DKF, liczymy, że po każdym z seansów rozgorzeje dyskusja, którą dodatkowo wzbogacą specjalnie zaproszeni goście, wśród których znajdą się twórcy filmowi, historycy lub opiniotwórczy recenzenci. Program przeglądu ukaże się jesienią 2017 na naszej stronie. Współorganizatorem cyklu jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie (Kino Zamek).

Informacje: Mateusz Lipko, tel. 91 312 94 29, e-mail: mateusz.lipko@ipn.gov.pl

 

do góry