Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu M/S „Powstaniec Warszawski” w reżyserii Andrzeja Androchowicza – Szczecin, 2 października 2019

75 lat temu - 2 października 1944 zakończyło się Powstanie Warszawskie. W wyniku pertraktacji polsko-niemieckich w siedzibie gen. von dem Bacha w Ożarowie podpisano układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Bohaterskie zmagania o stolicę trwały 63 dni. Pamięć o nim i jego bohaterach jest naszym obowiązkiem. Dlatego z tej okazji w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanku Historia” w Szczecinie odbył się pokaz filmu M/S „Powstaniec Warszawski”

2 października 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 2 odbył się pokaz filmu M/S „Powstaniec Warszawski” reż. A. Androchowicz (1982). Pokaz został poprzedzony prelekcją dotyczącą polityki historycznej prowadzonej na „morzach i oceanach” w okresie PRL-u, którą wygłosił Paweł Miedziński z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie. W trakcie dyskusji swoimi wspomnieniami z okresu Powstania Warszawskiego podzieliła się pani Janina Ostrowska - Kin.

Statek -  M/s „Powstaniec Warszawski” był to masowiec serii B 517, służący do przewozu węgla, rudy, fosforytów i zboża, był 373 statkiem zbudowanym w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. Jego odbiorcą i użytkownikiem była szczecińska firma – Polska Żegluga Morska.  Jego uroczyste zwodowanie odbyło się 30 kwietnia 1982 r., na chrzcie otrzymał nazwę „Powstaniec Warszawski”, a jego matką chrzestną została Irena Rupniewska, sanitariuszka oddziału „Gozdawy” podczas Powstania Warszawskiego. Do eksploatacji trafił 29 października 1982 r. Jego pierwszym kapitanem był kpt. ż.w. Jan Prüffer, z urodzenia warszawiak.

Film ukazał proces wodowania i chrztu statku. Ponadto w filmie znalazły się rozmowy z powstańcami, którzy po wojnie zamieszkali w Szczecinie. 

Statki wpływające do portów całego świata przez wiele lat stanowiły reprezentację kraju, którego banderę nosiły. W PRL-u przywiązywano dużą wagę do propagandowego wykorzystania statków polskiej marynarki handlowej. Nazewnictwo statków służyło emanacji ideologii i odzwierciedlało aktualną politykę państwa. Mechanizmy tego procesu procesowi stanowią interesujący punkt wyjścia do debaty na temat całokształtu polityki historycznej prowadzonej na „morzach i oceanach” w okresie PRL-u.

Pamiątki, które pozostały po M/s „Powstaniec Warszawski” ze zbiorów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Szczecin

 

do góry