Nawigacja

Aktualności

Wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybychu II wojny światowej – Stargard, 1 września 2019

Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc, Prezydent Miasta Stargard Rafał Zając, Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Maciej Jabłoński oraz Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie dr Paweł Skubisz zapraszają na wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej: 1 września 2019 r. godzina 4.45, Międzynarodowy Cmentarz Wojenny w Stargardzie, ul. Reymonta 26

23 sierpnia 2019 r. obchodzimy  Europejki Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Data ta jest nieprzypadkowa – 23 sierpnia w 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i ZSRS, Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, podpisali w Moskwie układ o nieagresji, który przesądził o wybuchu wojny, co było równoznaczne z IV rozbiorem ziem polskich. Postanowienia paktu stanowiły zapowiedź ludobójczej polityki wobec narodu Polskiego, w tym: dramatu wojny, Holokaustu, a także masowych deportacji oraz represji dokonywanych w imię zbrodniczych idei.

Podpisany pakt oznaczał jedno:  „A więc wojna” -  80 lat temu, 1 września 1939 r.  nazistowskie Niemcy napadły na Polskę. Druga Wojna Światowa zaczęła się w Polsce, a Polacy stanęli do walki i jako pierwsi odczuli skalę jej totalnego charakteru. Miliony musiały opuścić swoje domy, tysiące przelało krew za Ojczyznę

W tym szczególnym rocznicowym roku chcemy uczcić pamięć obrońców Ojczyzny, mówić o ofiarach najtragiczniejszego w historii ludzkości konfliktu zbrojonego oraz o bezpowrotnych stratach poniesionych przez nasz kraj. Dlatego też w dniu 1 września 2019 r. o godzinie 4.45 na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie (ul. Reymonta 26) odbędą się Wojewódzkie Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Na Międzynarodowym Cmentarzu Wojenny w Stargardzie spoczywa blisko 61 polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. stanęli do walki przeciw siłom niemieckim, na czele z płk Ignacym Misiągiem, przedwojennym szefem Biura Personalnego M.S.Wojsk., w czasie wojny dowódcy Oddziału Wydzielonego „Ignacy”, walczącego w szeregach 6 Dywizji Piechoty. Pułkownik Misiąg po zakończeniu walk trafił do niewoli niemieckiej. W Oflagu II C Woldenberg (Dobiegniew) pełnił funkcję starszego obozu i kierował obozową organizacją podziemną. Zmarł 24 stycznia 1942 r. w szpitalu jenieckim w Stargardzie​

Chcemy wspólnie uczcić pamięć Ofiar niemieckiej agresji na Rzeczpospolitą i oddać hołd Obrońcom Ojczyzny z września 1939 roku - mówi wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

gen. dyw. Maciej Jabłoński - dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej: Zbliżająca się 80. rocznica wybuchu II wojny światowej skłania Nas wszystkich do ciągłej refleksji mimo tego, iż już trzecie pokolenie Polaków żyje w kraju wolnym od okropieństw wojny totalnej. Analiza przyczyn doprowadzenia do militarnej konfrontacji, zrealizowanej w niespotykanej do tej pory skali z jej bezpośrednim wyniszczającym wpływem na środowisko cywilne jak i również przebiegu konfliktu oraz jego następstw wyrażanych geopolitycznym kształtem „świata powojennego” to proces niezwykle istotny, dający nam odpowiedź jak postępować aby eliminować niebezpieczeństwo powtórzenia się kataklizmu. Obowiązkiem nas wszystkich jest wspominanie obrońców naszej Ojczyzny oraz wszystkich tych, którzy zapłacili najwyższą cenę jaką było ich życie i zapisali się chwalebnie na kartach historii walk o wolny od nienawiści, rasizmu oraz niosących je ideologii totalitarnych świat.

 

Stargard został wybrany nieprzypadkowo: To właśnie tutaj – na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym – spoczywają żołnierze różnych narodowości, wyznań i stopni wojskowych. W sposób szczególny na pewno będziemy wspominać Polaków walczących o Ojczyznę. Każdy z nich zasługuje na pamięć w tym ważnym dniu. Spotkajmy się w Stargardzie i ocalmy od zapomnienia uczestników tamtych wydarzeń. Zadbajmy też o to, by wyciągnąć wnioski z tej trudnej lekcji z przeszłości – mówi prezydent Stargardu Rafał Zając.

 Dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz: W imieniu własnym i współorganizatorów zapraszam serdecznie mieszkańców Stargardu oraz Pomorza Zachodniego do uczestnictwa w uroczystości rocznicowej, i dodaje: Wspólnie oddajmy cześć i honor wszystkim obrońcom granic i suwerenności Drugiej Rzeczypospolitej, Polaków gotowych prędzej oddać swoje życie za wolność umiłowanej Ojczyzny, niż ulec zbrodniczym totalitarnym systemom. Dzięki ich niezłomności, i niezachwianej wierze w zwycięstwo, Polska odrodziła się ku wolności, a my dziś możemy cieszyć się  życiem w pięknej, demokratycznej Polsce.

Organizatorami obchodów są: wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, prezydent Miasta Stargard Rafał Zając, dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Maciej Jabłoński oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie  dr Paweł Skubisz.

Uroczystość będzie miała wojskową oprawę z udziałem Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Orkiestry 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Uświetni ją pokaz świetlno-dźwiękowy. W trakcie uroczystości zostanie również odsłonięta tablica upamiętniająca Płk Ignacego Misiąga. 

Zachęcamy do zabrania ze sobą zniczy, która zostaną złożone na grobach polskich żołnierzy września 1939.

Wydarzenie towarzyszące:

  • 1 września 2019 r., godz. 9.30, rzymskokatolicki kościół garnizonowy pw. św. Wojciecha w Szczecinie - msza święta w intencji poległych i pomordowanych bohaterów września 1939 r., ofiar cywilnych oraz zmarłych kombatantów
  • 1 września 2019 r., godz. 13.00-16.00, strefa edukacyjna IPN w Przystanku Historia, al. Wojska Polskiego 21, Szczecin 

do góry