Nawigacja

Aktualności

Turniej Debat Historycznych IPN – Zielona Góra, 1 kwietnia 2019

1 kwietnia 2019 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyły się regionalne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Debat Historycznych IPN. W zmaganiach debatanckich uczestniczyły cztery drużyn ze szkół ponadpodstawowych z Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry i Przemkowa. 

Uczesnicy zmierzyli się z następującymi tematami:

1.       Twórcy w PRL mogli tworzyć, bo sztuka jest sferą wolności.

2.       Pontyfikat Jana Pawła II miał kluczowe znaczenie dla upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej

3.       Poznański Czerwiec i Powstanie Węgierskie w 1956 roku możemy uznać za początek końca komunizmu w Europie.

4.       Pozostanie na emigracji po II wojnie światowej było najlepszym rozwiązaniem dla żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

W każdej debacie sędziowało kilku sędziów, którzy oceniali zarówno formę wypowiedzi, jak i jej wartość merytoryczną.  Najlepsza drużyna będzie reprezentowała region w Turnieju z drużynami z całej Polski – zwycięzcami pozostałych rozgrywek regionalnych.

Turniej Debat IPN zakończył się wynikami:

1 miejsce – II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wlkp.

2 miejsce – IV Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wlkp. 

Turniej Debat Historycznych IPN jest jednym z największych projektów edukacyjnych opartych na metodzie debaty oksfordzkiej w Polsce. W roku szkolnym 2018/2019 organizowanych jest już 15 turniejów regionalnych. Więcej informacji o projekcie znaleźć można na stronie IPN: https://pamiec.pl/pa/edukacja/projekty-edukacyjne/ogolnopolskie/turniej-debat-historycz oraz fanpage’u projektu: https://www.facebook.com/debatyhistoryczne/

 
do góry