Nawigacja

Aktualności

Prezentacja Katalogu Osób Rozpracowywanych – Gorzów Wlkp., 20 września 2018

20 września 2018 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. odbyła się prezentacja Katalogu Osób Rozpracowywanych. Spotkanie miało charakter informacyjny, pracownicy IPN będą zachęcali zaproszonych gości do wyrażenia zgody na publikację danych w katalogu. Zaprezentowane zostały metody pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa PRL. Przedstawione zostaną również nformacje dotyczące ustawy z dnia 20 marca 2015 roku: o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Pracownicy udzielili pomocy przy sporządzaniu wniosków o wgląd do dokumentów zgromadzonych w zasobie Archiwum IPN. Punktem głównym spotkania była prezentacja Katalogu Osób Rozpracowywanych.

Katalog osób rozpracowywanych jest jednym z katalogów tematycznych IPN, którego obowiązek publikacji wynika z Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej określonym w art. 52a pkt 7 (Dz. U. 2007 Nr 63 poz. 424). Artykuł ten zobowiązuje IPN do przygotowywania i publikowania katalogu zawierającego dane osobowe osób, wobec których zachowały się dokumenty świadczące o tym, że organy bezpieczeństwa państwa zbierały o nich informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny, a wobec osób tych nie stwierdzono istnienia dokumentów świadczących, że byli pracownikami, funkcjonariuszami, żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa lub współpracowali z organami bezpieczeństwa państwa.

Katalog obejmuje osoby, które działały na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, w obronie wolności oraz godności ludzkiej, a poprzez swoje czyny były represjonowane przez komunistyczny reżim.

do góry