Nawigacja

Aktualności

Cykl filmów dokumentalnych „Szpiedzy”–emisja od grudnia na antenie TVP3 Szczecin

Zapraszamy do oglądania cyklu jedenastu filmów dokumentalnych, przygotowanych przez Oddział IPN w Szczecinie i TVP3 Szczecin.

"Szpiedzy" to cykl filmów dokumentalny opowiadających jedenaście historii szpiegowskich z czasów PRL. Poszczególne odcinki odsłaniają kulisy rywalizacji pomiędzy wywiadami państw Zachodu z krajami komunistycznymi. Rolę tytułowych szpiegów w realnym świecie przyszło "odegrać" obywatelom Polski znajdującej się pod sowiecką okupacją. Jerzy Strawa, Zenon Celegrat, Leszek Chróst, czy Bogdan Walewski nakłonieni przez pracowników CIA, podjęli ryzykowną grę, w której przewijały się nie tylko istotne dla Amerykanów informacje zza żelaznej kurtyny czy duże sumy pieniędzy, ale też trudne wybory i osobiste dramaty szpiegów. Służbę Bezpieczeństwa z olbrzymią determinacją i bezlitośnie tropiła wszystkich tych, którzy odważyli się sprzeciwiać władzy komunistycznej, ale też zdradzić PRL.

W emitowanych odcinkach cyklu nie zabraknie dramatycznych scen z zatrzymania szpiegów, prowadzonych przeciwko nim śledztw i procesów, z których część zakończyła się zasądzeniem najwyższego wymiaru kary - KARY ŚMIERCI. W produkcji wykorzystano nigdy dotąd nie publikowane materiały filmowe i fotograficzne z zasobu Archiwum IPN, a przygotowane przez ekipy filmowe MSW i MON na zlecenie cywilnej i wojskowej bezpieki do celów szkoleniowych lub propagandowych.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia „Szpiegów” na antenie TVP3 Szczecin. Premierowy odcinek „Wielka wymiana” zostanie wyemitowany w sobotę 2 grudnia 2017 r. o godzinie 10.00 i 20.30. 

Poszczególne odcinki cyklu będą  prezentowane w ramówce TVP3 Szczecin w soboty o godzinie 10.00 i 21.00.

02.12 SZPIEDZY PILOT WIELKA WYMIANA

09.12 DZIEWCZYNA Z SAJGONU

16.12 SZPIEG ZE ZŁAMANYM SERCEM

23.12 AGENT JEJ KRÓLEWSKIEJ MOŚCI

30.12 TREFNY LIST..

06.01 MAŁŻONKOWIE WYWIADU

13.01 KRYPTONIM GRACZ

20.01 SZPIEG Z DANCINGU

27.01 PAMIĄTKI Z  BANGKOKU

03.02 KROPLA KRWI

10.02 SILESJA

do góry