Nawigacja

Aktualności

Komunikat w sprawie zażalenia na postanowienie Sądu Rejonowego w Kaliszu o umorzeniu postępowania karnego

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie, uprzejmie informuje, iż wywiodła zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w Kaliszu o umorzeniu postępowania karnego wobec oskarżonych Józefa S. i Jerzego W., byłego Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Kaliszu oraz jego zastępcę, którzy zostali oskarżeni przez tutejszą Komisję, za bezprawne pozbawienie wolności członków opozycji w postaci internowania, w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego.

Sąd Rejonowy w Kaliszu uznał, iż działanie oskarżonych nie wypełnia znamion czynu w postaci zbrodni przeciwko ludzkości, a bezprawne pozbawienie wolności trwało krócej niż 7 dni, w związku z czym - zdaniem Sądu -przestępstwo to przedawniło się.

Prokurator Oddziałowej Komisji postanowienie to zaskarżył do Sądu Okręgowego w Kaliszu, jako całkowicie błędne. W świetle oceny stanu faktycznego i prawnego oraz orzecznictwa krajowego i międzynarodowego oskarżeni dopuścili się długotrwałego pozbawienia wolności członków lokalnej opozycji, bez podstawy prawnej, co stanowiło poważną represję polityczną i było realizacją części planu masowego zamachu, na obywateli polskich, w związku z wprowadzeniem stanu wojennego. Zachowania takie noszą cechy zbrodni przeciwko ludzkości.     

 

Naczelnik

Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko

Narodowi Polskiemu w Szczecinie

prokurator

Marek Rabiega

do góry