Nawigacja

Aktualności

Prezentacja Katalogu Osób Rozpracowywanych – Koszalin, 12 października 2017 r.

12 października 2017 r. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyła się prezentacja Katalogu Osób Rozpracowywanych.

 

Katalog osób rozpracowywanych jest jednym z katalogów tematycznych IPN, którego obowiązek publikacji wynika z Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej określonym w art. 52a pkt 7 (Dz. U. 2007 Nr 63 poz. 424). Artykuł ten zobowiązuje IPN do przygotowywania i publikowania katalogu zawierającego dane osobowe osób, wobec których zachowały się dokumenty świadczące o tym, że organy bezpieczeństwa państwa zbierały o nich informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny, a wobec osób tych nie stwierdzono istnienia dokumentów świadczących, że byli pracownikami, funkcjonariuszami, żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa lub współpracowali z organami bezpieczeństwa państwa.

 

Katalog obejmuje osoby, które działały na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, w obronie wolności oraz godności ludzkiej, a poprzez swoje czyny były represjonowane przez komunistyczny reżim.

 

Spotkanie  miało charakter informacyjny. Podczas spotkania pracownicy IPN zachęcali zaproszonych gości do wyrażenia zgody na publikację danych w katalogu. Zaprezentowane zostły również metody pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa PRL. Ponadto pracownicy Oddziałowego Archiwum IPN w Szczecinie przekazali informację na temat ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz o Krzyżach Wolności i Solidarności.

 

 

 

do góry