Nawigacja

Aktualności

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wszczęła śledztwo sprawie głównego obozu kobiecego KL Ravensbrück

W dniu 27 marca 2017 r.  prokurator OKŚZpNP w Szczecinie – Delegatura w Koszalinie Krzysztof Bukowski wszczął śledztwo w sprawie ludobójstwa kobiet, obywatelek polskich, ale nie tylko, w głównym, kobiecym, niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Ravensbrück, popełnionego w latach 1939-1945, przez funkcjonariuszy III Rzeszy niemieckiej. Dotychczas polskie organa nigdy nie prowadziły śledztwa w tej sprawie. Tymczasem właśnie ten obóz był największym w całej administracji KL Ravensbrück. Oprócz oczywistych warunków panujących w obozie, zagrażających życiu i zdrowiu znajdującym się w nich kobietom, były one mordowane w masowych i pojedynczych egzekucjach, a na części przeprowadzano eksperymenty medyczne.  
 
Śledztwo poprzedziły czynności przygotowawcze, co było spowodowane złym stanem zachowanej dokumentacji archiwalnej. Śledztwo zmierza nie tylko do ustalenia wszystkich pokrzywdzonych, odszukania i przesłuchania osób żyjących lub ich najblizszych, ale także do ustalenia całej załogi obozowej, a przede wszystkim ma ono na celu pociągnięcie do odpowiedzialności karnej  tych sprawców, którzy jeszcze żyją i ujawnienia wszystkich osób odpowiedzialnych za dokonane mordy.
 
Warto zaznaczyć iż, jest to śledztwo, w pewnym sensie, nietypowe, gdyż dotyczy wyłącznie kobiet i będzie stanowić wyraz hołdu i honoru bohaterskim kobietom czasu II wojny światowej.
do góry