Nawigacja

Aktualności

8. przegląd filmowy ECHA KATYNIA – Szczecin, Koszalin, Gorzów Wlkp., 12-27 kwietnia 2017

  • 8. przegląd filmowy ECHA KATYNIA

12 kwietnia 2017 r. w sali kinowej Szczecińskiego Inkubatora Kultury INKU zainaugurowana została 8. edycja przeglądu filmowego „Echa Katynia”. Zaprezentowane zostały trzy fimy:

  • „The Officer's Wife”, reż. Piotr Uzarowicz, USA 2010, 76 min
  • „Polska szuka bohaterów”, reż. Arkadiusz Gołębiewski, Polska 2017, 20 min
  • „Katyń - historia wciąż żywa”, real. Autostopem na koniec świata, Polska 2017, 30 min

Wśród uczestników szczególne emocje wzbudził film „Żona oficera” w reż. Piotra Uzarowicza.

Zapraszamy na kolejne odsłony 8. przeglądu filmowego „Echa Katynia”:

25 kwietnia 

Koszalińska Biblioteka Publiczna, pl. Polonii 1, 75-001 Koszalin

godz. 17.00.

 

27 kwietnia

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Sikorskiego 107, 66-400 Gorzów Wlkp.

godz. 17.00.

 

Opisy filmów:

„The Officer's Wife”, reż. Piotr Uzarowicz. Film zrealizowany został przez Amerykanina polskiego pochodzenia, wnuka oficera zamordowanego w Twerze. Reżyser historię dziadka poznał dopiero po śmierci ojca w 2005 r. Piotr Uzarowicz pracuje w Los Angeles w branży filmowej; zainspirowany rodzinną historią postanowił zrobić film o zbrodni katyńskiej. Rozpoczął podróż w poszukiwaniu prawdy. Więcej informacji znaleźć można w artykule nt. filmu z miesięcznika Pamięć.pl nr 4/2013 r. (artykuł w załączeniu).

 

„Polska szuka bohaterów”, reż. Arkadiusz Gołębiewski. Najnowszy film reżysera takich filmów jak „Kwatera Ł”, „Dzieci Kwatery Ł”. „Polska szuka bohaterów” to produkcja, która przedstawia proces poszukiwania ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Postacią wokół, której toczy się narracja jest Danuta Siedzikówna "Inka". Film swoją premierą miał zaledwie kilka tygodni temu.

 

„Katyń - historia wciąż żywa”, produkcja ta jest obecnie w końcowej fazie realizacji. Zlecona została Michałowi Paterowi, który prowadzi kanał Autostopem na koniec świata w serwisie youtube. To jeden z najpopularniejszych vlogerów w kraju, ściągający uwagę przede wszystkim młodych ludzi. Inspiracją do realizacji filmu był odcinek, w którym Michał Pater udał się samotnie autostopem do Katynia. W zleconej produkcji jego zadaniem będzie przybliżenie nie tylko samej zbrodni katyńskiej, ale również procesów historycznych, które do niej doprowadziły. Nie zabraknie również tzw. ech Katynia, czyli wydarzeń i procesów, które miały miejsce po zbrodni, a trwały jeszcze przez wiele lat. „Katyń – historia wciąż żywa” to produkcja, która w sposób przejrzysty dla młodego widza ma pozwolić mu zrozumieć czym była zbrodnia katyńska i jak przez lata prawda o niej była zakłamywana.

do góry