Nawigacja

Aktualności

Warsztaty metodyczno-przedmiotowe 1939. IV rozbiór Polski – Szczecin, 24 marca 2017

24 marca w siedzibie Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie odbyły się warsztaty dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych „1939. IV rozbiór Polski”.

 

Wykład wprowadzający wygłosił dr Wojciech Wichert z Oddziałowego Biura Badań Historycznych, zaś szkolenie przeprowadzili Katarzyna Rembacka i Mateusz Lipko (OBEN Szczecin).

Podczas spotkania zaprezentowana została publikacja łódzkiego oddziału IPN „Puzzle edukacyjne. IV rozbiór Polski”. Uczestnicy wykonywali zadania zgodne z instrukcją opracowaną przez autorów. Ich zadaniem było nie tylko ułożenie puzzli odwzorowujących mapę Polski z roku 1939, ale również, odnalezienie i oznaczenie określonych punktów na mapie związanych z konkretnym wydarzeniem historyczny. Nauczyciele musieli wykazać się nie tylko refleksem ale także wiedzą historyczną dotyczącą omawianej epoki. Podsumowanie polegało na sprawdzaniu ile faktów zdołali zapamiętać co było o tyle utrudnione, że należało połączyć zdjęcie z określoną datą i miejscem, w którym do niego doszło.

Uczestnicy szkolenia ocenili je bardzo wysoko uznając, że prezentowany materiał będzie bardzo przydatny w pracy z uczniami. Świadczą o tym poniższe opinie.

Róża Zacharewicz, Gimnazjum nr 6 w Szczecinie

Jestem nauczycielem geografii i w tej chwili przerabiam w klasie pierwszej tematy dotyczące położenia Polski. Puzzle to rewelacyjna sprawa, ponieważ ja opowiadam na początku, że nie zawsze mieliśmy taką granicę, jaką mamy obecnie, a historia się zmienia. To jest świetny materiał do wykorzystania w pracy. (…) To jest naprawdę skarb, że się tutaj znalazłam. Jestem po raz pierwszy w IPN, ale bardzo chcę być – wg mnie te materiały są dobre nie tylko dla historyków. Ja też je wykorzystam, oczywiście nauczyciel historii najpierw, ale ja też chcę je wykorzystać na geografii. I żeby młodzież chciała z tą mapą pracować, bo różne są dzisiaj dzieci, ale ważne żeby chciały chcieć, tak jak chce ich nauczyciel.

Dorota Piekarska, nauczycielka historii, SP w ZS nr 2 w Policach

Na pewno to szkolenie będzie bardzo przydatne w pracy, chociażby w dzisiejszej szóstej klasie. Oczywiście, trzeba będzie weryfikować, bo zagadnienia w puzzlach są bardzo szczegółowe, a w szóstej klasie takich szczegółów podstawa programowa niestety nie uwzględnia. Ale na pewno będzie świetna zabawa. Akurat moja szósta klasa jest bardzo żywiołowa, na pewno będą świetnie pracować z puzzlami jak i z kartami.​

do góry