Nawigacja

Aktualności

Dzień Darczyńcy w Oddziałowym Archiwum IPN w Szczecinie – Szczecin, 6 grudnia 2023 r.

Zaprosiliśmy dziś naszych Darczyńców, by podziękować za przekazane do naszego archiwum pamiątki, dokumenty, artefakty

6 grudnia z inicjatywy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych – jest obchodzony Dzień Darczyńcy. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przyłącza się do inicjatywy uhonorowania osób, które otworzyły swoje domowe archiwa. Zapraszając dotychczasowych Darczyńców, podziękowaliśmy im za wspólne działania na rzecz zachowania pamięci o losach Narodu Polskiego. 

Dyplomy z podziękowaniami wręczył im Krzysztof Męciński, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej O. w Szczecinie.

Pokazaliśmy też efekty naszej pracy. Nasi goście obejrzeli dotychczasowy dorobek projektu „Archiwum Pełnego Pamięci”. Archiwiści oprowadzili ich także po pracowni digitalizacji i magazynach archiwalnych.

 

***

https://skfb.ly/oO9N9

Ślad internowania

W 2022 r. zasób archiwalny IPN w Szczecinie wzbogacił się o „plakat” na fragmencie materiału stworzony przez Pana Wiesława Barzyka podczas jego pobytu w Ośrodku Internowania w Zaborzu.

Od września 1980 r. Pan Wiesław działał w „Solidarności” na Śląsku. Za swoją działalność w ramach, której miał kontakt ze szczecińską opozycją, kolportował w środowisku górników prasę sprowadzaną ze Szczecina, podlegał represjom SB. Ich kulminacje stanowiło zatrzymanie działacza w dniu 13 XII 1981 r. i umieszczenie w Ośrodku Odosobnienia w Jastrzębiu-Zdroju. Koniec internowania nadszedł w dniu 16 I 1982 r. Nie był to jednak koniec działań SB wymierzonych w opozycjonistę. Wiesław Barzyk nie uległ represjom i kontynuował swoją działalność. W odpowiedzi na jego nieugiętą postawę 30 VIII 1982 r. w trakcie przesłuchania w KWMO w Katowicach został pobity i ponownie internowany, tym razem w Ośrodku Internowania w Zaborzu. To właśnie tam stworzył wymowny „plakat” przekazany do zasobu IPN.

 

***

Dla zaangażowanych w projekt Archiwum Pełne Pamięci osób obowiązki z nim związane stały się codzienną pracą, która w naturalny sposób przedzierzgnęła się w pasję, ale i powinność, by w jak najlepszy możliwy sposób zabezpieczyć materialne ślady historii dla przyszłych pokoleń. Słuchamy naszych darczyńców, spotykamy się z nimi, opiekujemy się ich archiwami, stając się strażnikami pamięci losów pojedynczych osób czy rodzin wpisujących się w dzieje całego naszego Narodu.

Jeszcze raz – serdecznie dziękujemy za okazane zaufanie!

do góry